Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy Victory 4G LTE L300
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2012, September. Released 2012, September |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 121.9 x 63.5 x 12.7 mm (4.80 x 2.5 x 0.5 in) |
| Weight | 139 g (4.90 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~58.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich), upgradable to 4.1 (Jelly Bean) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 225 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot, DLNA |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass DivX/MP4/H.264/WMV player MP3/WAV/WMA/eAAC+ player Document viewer Photo viewer/editor |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 2100 mAh battery |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black |
| Versions | |
| Price | About 150 EUR |