Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy Tab S8
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2022, February 09 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 253.8 x 165.3 x 6.3 mm (9.99 x 6.51 x 0.25 in) |
| Weight | 503 g (Wi-Fi), 507 g (5G) (1.11 lb) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | TFT LCD, 120Hz |
| Size | 11.0 inches, 350.9 cm2 (~83.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio (~274 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware | |
| OS | Android 12, up to 4 major Android upgrades, One UI 6.1.1 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 730 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 13 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.4", 1.0µm, AF 6 MP, f/2.2, (ultrawide) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, magnetic connector |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass Wireless Samsung DeX (desktop experience support) |
| Battery | |
| Type | Li-Po 8000 mAh |
| Charging | 45W wired, 100% in 80 min |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Graphite, Silver, Pink Gold |
| Versions | |
| Price | About 350 EUR |