Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy Tab S6 Lite (2024)
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2024, March 26 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 244.5 x 154.3 x 7 mm (9.63 x 6.07 x 0.28 in) |
| Weight | 465/467 g (1.03 lb) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | TFT LCD |
| Size | 10.4 inches, 307.9 cm2 (~81.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 2000 pixels, 5:3 ratio (~224 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 14, upgradable to Android 15, One UI 7 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-G68 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 5 MP, (wide), 1/5.0", 1.12µm |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, gyro (wi-fi model only) Samsung DeX (desktop experience support) |
| Battery | |
| Type | Li-Po 7040 mAh |
| Charging | 15W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Gray, Mint, Rose Gold |
| Versions | |
| Price | About 270 EUR |