Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy Tab S6
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2019, July 31. Released 2019, August |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 244.5 x 159.5 x 5.7 mm (9.63 x 6.28 x 0.22 in) |
| Weight | 420 g (14.82 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 10.5 inches, 321.9 cm2 (~82.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio (~287 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 9.0 (Pie), upgradable to Android 12, One UI 4.0 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 640 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 13 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.4", 1.0µm, AF 5 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide), 1.12µm |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, magnetic connector |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass Samsung DeX (desktop experience support) ANT+ |
| Battery | |
| Type | Li-Po 7040 mAh, non-removable |
| Charging | 15W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Mountain Gray, Cloud Blue, Rose Blush |
| Versions | |
| Price | About 600 EUR |