Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy Tab S4 10.5
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2018, August. Released 2018, August |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 249.3 x 164.3 x 7.1 mm (9.81 x 6.47 x 0.28 in) |
| Weight | 482g (Wi-Fi), 483g (LTE) (1.06 lb) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 10.5 inches, 321.9 cm2 (~78.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio (~287 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 10, One UI 2.0 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 540 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 8 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes Tuned by AKG/HARMAN |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, magnetic connector |
| Features | |
| Sensors | Iris scanner, accelerometer, gyro, proximity, compass Samsung DeX (desktop experience support) ANT+ |
| Battery | |
| Type | Li-Po 7300 mAh, non-removable |
| Charging | 18W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, White |
| Versions | |
| Price | About 520 EUR |