Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy Tab S3 9.7
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2017, February. Released 2017, April |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 237.3 x 169 x 6 mm (9.34 x 6.65 x 0.24 in) |
| Weight | 429 g (Wi-Fi)/ 434 g (LTE) (15.13 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 9.7 inches, 291.4 cm2 (~72.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1536 x 2048 pixels, 4:3 ratio (~264 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie), One UI |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 530 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 5 MP, f/2.2, 23mm (wide) |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes Tuned by AKG/HARMAN |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, magnetic connector |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, compass ANT+ |
| Battery | |
| Type | Li-Po 6000 mAh, non-removable |
| Charging | 18W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | White, black |
| Versions | |
| Price | About 380 EUR |