Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy Tab S2 9.7
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2015, July. Released 2015, September |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 237.3 x 169 x 5.6 mm (9.34 x 6.65 x 0.22 in) |
| Weight | 389g (Wi-Fi) / 392g (LTE) (13.72 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 9.7 inches, 291.4 cm2 (~72.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1536 x 2048 pixels, 4:3 ratio (~264 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 5.0.2 (Lollipop), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow) - T810, T815Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat) - T813N, T819N |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-T760 MP6 - T810, T815Adreno 510 - T813N, T819N |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 2.1 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, compass ANT+ |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 5870 mAh, non-removable |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | White, black, gold |
| Versions | |
| Price | About 270 EUR |