Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy Tab S11 Ultra
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2025, September 04 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 326.3 x 208.5 x 5.1 mm (12.85 x 8.21 x 0.20 in) |
| Weight | 692 g or 695 g (1.53 lb) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 1000 nits (typ), 1600 nits (peak) |
| Size | 14.6 inches, 617.8 cm2 (~90.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1848 x 2960 pixels, 16:10 ratio (~239 ppi density) |
| Protection | Mohs level 5 |
| Hardware | |
| OS | Android 16, One UI 8 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Immortalis-G925 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 13 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.4", 1.0µm, AF 8 MP, f/2.2, (ultrawide) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 12 MP, f/2.4, 120˚ (ultrawide) |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, magnetic connector |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass Wireless Samsung DeX (desktop experience support) |
| Battery | |
| Type | Li-Po 11600 mAh |
| Charging | 45W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Moonstone Gray, Platinum Silver |
| Versions | |
| Price | $ 975.00 |