Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy Tab S10 FE plus
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2025, April 02 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 300.6 x 194.7 x 6 mm (11.83 x 7.67 x 0.24 in) |
| Weight | 664 g or 668 g (1.46 lb) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Size | 13.1 inches, 497.6 cm2 (~85.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1800 x 2880 pixels, 16:10 ratio (~259 ppi density) |
| Protection | Mohs level 5 |
| Hardware | |
| OS | Android 15, One UI 7 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Xclipse 540 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Best Face |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 12 MP, f/2.4, (ultrawide) |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No High-bitrate audio support |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, magnetic connector |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass, proximity (accessories only) |
| Battery | |
| Type | Li-Po 10090 mAh |
| Charging | 45W wired, QC2.0 |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Silver, Gray, Blue |
| Versions | |
| Price | $ 534.44 |