Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy Tab E 9.6
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2015, June. Released 2015, July |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 241.9 x 149.5 x 8.5 mm (9.52 x 5.89 x 0.33 in) |
| Weight | 490 g (Wi-Fi)/ 495 g (3G) (1.08 lb) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 9.6 inches, 267.2 cm2 (~73.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~157 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 4.4 (KitKat) - EU modelAndroid 5.1 (Lollipop), upgradable to 7.0 (Nougat) - USA model |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 2 MP, f/2.4 |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspotWi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot - USA model |
| Bluetooth | 4.0, A2DP; 4.1, A2DP - USA model |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Ion 7300 mAh battery - USA model |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Pearl White, Metallic Black |
| Versions | |
| Price | About 200 EUR |