Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy Tab Active5 Pro
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2025, April 14 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 242.9 x 170.2 x 10.2 mm (9.56 x 6.70 x 0.40 in) |
| Weight | 680 g or 683 g (1.50 lb) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | TFT LCD, 120Hz |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~71.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus+, Mohs level 5 |
| Hardware | |
| OS | Android 15, One UI 7 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 810 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, charging/accessories connector pins |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity, gyro, compass, proximity (accessories only) Samsung DeX (desktop experience support) |
| Battery | |
| Type | Li-Po 10100 mAh, removable |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Green |
| Versions | |
| Price | About 900 EUR |