Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy Tab Active5
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2024, January 10 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 213.8 x 126.8 x 10.1 mm (8.42 x 4.99 x 0.40 in) |
| Weight | 433 g (15.27 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | TFT LCD, 120Hz |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~68.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels, 16:10 ratio (~283 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware | |
| OS | Android 14, One UI 6 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-G68 MP5 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, charging/accessories connector pins |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity, gyro, compass, proximity (accessories only) Samsung DeX (desktop experience support) 5G band-locking mode; Stealth Mode for off-grid communications; Covert Lock mode; Night Vision display mode; ATAK; BATDOK; dual-layer encryption; NSA certified - Tactical Edition version only |
| Battery | |
| Type | Li-Po 5050 mAh, removable |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Green, Tactical Edition |
| Versions | |
| Price | About 700 EUR |