Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy Tab Active Pro
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2019, September. Released 2019, October |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 243.5 x 170.2 x 9.9 mm (9.59 x 6.70 x 0.39 in) |
| Weight | 653 g (1.44 lb) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | LCD, 550 nits (peak) |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~71.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 616 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 8 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass Samsung DeX (desktop experience support) |
| Battery | |
| Type | Li-Po 7600 mAh, removable |
| Charging | 15W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black |
| Versions | |
| Price | About 600 EUR |