Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy Tab Active LTE
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2014, September. Released 2014, December |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 213.1 x 126.2 x 9.7 mm (8.39 x 4.97 x 0.38 in) |
| Weight | 393 g (13.86 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | LCD |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~69.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), TouchWiz UI |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 305 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 1.2 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass ANT+ |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 4450 mAh, removable |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Titanium Green |
| Versions | |
| Price | About 350 EUR |