Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy Tab A11 plus
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2025, September 29 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 257.1 x 168.7 x 6.9 mm (10.12 x 6.64 x 0.27 in) |
| Weight | 477 g or 482 g (1.05 lb) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | TFT LCD, 90Hz |
| Size | 11.0 inches, 350.9 cm2 (~80.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~206 ppi density) |
| Protection | Mohs level 5 |
| Hardware | |
| OS | Android 16, up to 7 major Android upgrades, One UI 8 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 5 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity (accessories only), compass Samsung DeX (desktop experience support) |
| Battery | |
| Type | Li-Po 7040 mAh |
| Charging | 25W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Gray, Silver |
| Versions | |
| Price | $ 202.00 |