Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy Tab A11
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2025, September 12 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 211 x 124.7 x 8 mm (8.31 x 4.91 x 0.31 in) |
| Weight | 335 g or 337 g (11.82 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | TFT LCD, 90Hz |
| Size | 8.7 inches, 214.9 cm2 (~81.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1340 pixels, 5:3 ratio (~179 ppi density) |
| Protection | Mohs level 5 |
| Hardware | |
| OS | Android 15, upgradable to Android 16, One UI 8, up to 7 major Android upgrades |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 5 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | 5100 mAh |
| Charging | 15W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Gray, Silver |
| Versions | |
| Price | About 180 EUR |