Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy Tab A 7.0 (2016)
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2016, March. Released 2016, March |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 186.9 x 108.8 x 8.7 mm (7.36 x 4.28 x 0.34 in) |
| Weight | 283 g (9.98 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 7.0 inches, 142.1 cm2 (~69.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~216 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 306Mali-400MP2 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 2 MP, f/2.2 |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 4000 mAh, non-removable |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Pearl White, Metallic Black |
| Versions | |
| Price | About 130 EUR |