Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy Tab A 10.5
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2018, August. Released 2018, August |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 260 x 161.1 x 8 mm (10.24 x 6.34 x 0.31 in) |
| Weight | 529g (Wi-Fi), 534g (LTE) (1.17 lb) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 10.5 inches, 319.7 cm2 (~76.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~216 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 10 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 506 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, magnetic connector |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass ANT+ |
| Battery | |
| Type | Li-Po 7300 mAh, non-removable |
| Charging | 10W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, Blue, White |
| Versions | |
| Price | About 250 EUR |