Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy Tab 3 8.0
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2013, June. Released 2013, July |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 209.8 x 123.8 x 7.4 mm (8.26 x 4.87 x 0.29 in) |
| Weight | 314 g (11.08 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~71.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-400MP4 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out), OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, compass, proximity (3G/LTE models only) |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 4450 mAh, non-removable |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | White, Gold |
| Versions | |
| Price | About 270 EUR |