Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy Tab 2 7.0 P3110
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| Launch | |
| Announced | 2012, February. Released 2012, May |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 193.7 x 122.4 x 10.5 mm (7.63 x 4.82 x 0.41 in) |
| Weight | 344 g (12.13 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | PLS LCD |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~58.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 4.0.3 (Ice Cream Sandwich), upgradable to 4.2.2 (Jelly Bean), TouchWiz UX UI |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | PowerVR SGX540 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | VGA |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, White, Red |
| Versions | |
| Price | About 150 EUR |