Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy Tab 10.1 P7510
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| Launch | |
| Announced | 2011, March. Released 2011, July |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 256.7 x 175.3 x 8.6 mm (10.11 x 6.90 x 0.34 in) |
| Weight | 560 g (1.23 lb) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | PLS LCD |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~65.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Hardware | |
| OS | Android 3.0 (Honeycomb), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich), TouchWiz UX UI |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | ULP GeForce |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Po 7000 mAh battery |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black |
| Versions | |
| Price | About 310 EUR |