Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy S9+
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2018, February 25. Released 2018, March |
| Availability | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 158.1 x 73.8 x 8.5 mm (6.22 x 2.91 x 0.33 in) |
| Weight | 189 g (6.67 oz) |
| Materials | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
| Connectivity Slot | · Nano-SIM + Nano-SIM IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Display | |
| Type | Super AMOLED, HDR10 |
| Size | 6.2 inches, 98.3 cm2 (~84.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2960 pixels, 18.5:9 ratio (~529 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 3D Touch (home button only) |
| Hardware | |
| OS | Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 10, One UI 2.5 |
| System Chip | Exynos 9810 (10 nm) - EMEA Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm) - USA/LATAM, China |
| Processor | Octa-core (4x2.7 GHz Mongoose M3 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) - EMEA Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) - USA/LATAM, China |
| GPU | Mali-G72 MP18 - EMEA Adreno 630 - USA/LATAM, China |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 12 MP, f/1.5-2.4, 26mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.4, 52mm (telephoto), 1/3.6", 1.0µm, AF, OIS, 2x optical zoom |
| Features | LED flash, auto-HDR, panorama |
| Video Recording | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, 720p@960fps, HDR, stereo sound rec., gyro-EIS & OIS (30fps) |
| Selfie Camera | |
| Single | 8 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/3.6", 1.22µm, AF 2 MP (dedicated iris scanner camera) |
| Video Recording | 1440p@30fps |
| Multimedia | |
| Audio Output | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | Yes High-bitrate audio support Tuned by AKG |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| Location | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Proximity | Yes |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio (USA & Canada only) |
| USB | USB Type-C 3.1 |
| Features | |
| Sensors | Iris scanner, fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, heart rate, SpO2 Samsung DeX (desktop experience support) ANT+ Bixby natural language commands and dictation Bixby natural language commands and dictation |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 3500 mAh, non-removable (13.48 Wh) |
| Charging | 15W wired, QC2 Wireless (Qi) (market dependent) |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Midnight Black, Coral Blue, Titanium Gray, Lilac Purple, Burgundy Red, Sunrise Gold, Ice Blue, Polaris Blue |
| Versions | SM-G965F, SM-G965U, SM-G965W, SM-G9650, SM-G965U1, SM-G965N, SCV39, SM-G965X, SC-03K |
| Price | About 200 EUR |