Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy S8 Active
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2017, August. Released 2017, August |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 151.9 x 74.9 x 9.9 mm (5.98 x 2.95 x 0.39 in) |
| Weight | 208.1 g (7.34 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Super AMOLED, HDR10 |
| Size | 5.8 inches, 85.4 cm2 (~75.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2960 pixels, 18.5:9 ratio (~568 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 3D Touch (home button only) |
| Hardware | |
| OS | Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie), One UI |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 540 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, auto-HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C |
| Features | |
| Sensors | Iris scanner, fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, heart rate Samsung DeX (desktop experience support) ANT+ S-Voice natural language commands and dictation Samsung Pay (Visa, MasterCard certified) |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 4000 mAh, non-removable |
| Charging | 15W wired, QC2 Wireless |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Meteor Gray, Tungsten Gold |
| Versions | |
| Price | About 550 EUR |