Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy S8+
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2017, March 29. Released 2017, April |
| Availability | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 159.5 x 73.4 x 8.1 mm (6.28 x 2.89 x 0.32 in) |
| Weight | 173 g (6.10 oz) |
| Materials | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
| Connectivity Slot | · Nano-SIM IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Display | |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 6.2 inches, 98.3 cm2 (~84.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2960 pixels, 18.5:9 ratio (~529 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware | |
| OS | Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie), One UI |
| System Chip | Exynos 8895 (10 nm) - EMEA Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835 (10 nm) - USA & China |
| Processor | Octa-core (4x2.3 GHz Mongoose M2 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) - EMEA Octa-core (4x2.35 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo) - USA & China |
| GPU | Mali-G71 MP20 - EMEA Adreno 540 - USA & China |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 12 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, OIS |
| Features | LED flash, auto-HDR, panorama |
| Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, 720p@240fps, HDR, stereo sound rec., gyro-EIS, OIS |
| Selfie Camera | |
| Single | 8 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/3.6", 1.22µm, AF 2 MP (dedicated iris scanner camera) |
| Video Recording | 1440p@30fps |
| Multimedia | |
| Audio Output | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes 32-bit/384kHz audio |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| Location | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Proximity | Yes |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1 |
| Features | |
| Sensors | Iris scanner, fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, heart rate, SpO2 Samsung DeX (desktop experience support) ANT+ Bixby natural language commands and dictation Samsung Pay (Visa, MasterCard certified) |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 3500 mAh, non-removable (13.48 Wh) |
| Charging | 15W wired, QC2 Wireless (Qi) (market dependent) |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Midnight Black, Orchid Gray, Arctic Silver, Coral Blue, Maple Gold, Rose Pink |
| Versions | SM-G955F, SM-G955FD, SM-G955W, SM-G955A, SM-G955P, SM-G955T, SM-G955V, SM-G955R4, SM-G955U, SM-G955S, SM-G955K, SM-G955L, SM-G955, SM-G955U1, SM-G955N, SM-G9550, SC-03J, G955F |
| Price | About 430 EUR |