Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy S7 active
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2016, June. Released 2016, June |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 148.8 x 74.9 x 9.9 mm (5.86 x 2.95 x 0.39 in) |
| Weight | 184.8 g (6.53 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 5.1 inches, 71.7 cm2 (~64.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~576 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
| Hardware | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat), TouchWiz UI |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 530 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, auto-HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 5 MP, f/1.7, 22mm (wide), 1/4.1", 1.34µm |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, heart rate, SpO2 ANT+ S-Voice natural language commands and dictation Samsung Pay (Visa, MasterCard certified) |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 4000 mAh, non-removable |
| Charging | 15W wired, QC2 Wireless (Qi) (market dependent) |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Camo Green, Titanium Gray, Sandy Gold |
| Versions | |
| Price | About 360 EUR |