Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy S5 mini
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2014, June. Released 2014, July |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 131.1 x 64.8 x 9.1 mm (5.16 x 2.55 x 0.36 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~65.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~326 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.1.1 (Lollipop), TouchWiz UI |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-400MP4 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 2.1 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE, aptX |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, heart rate |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2100 mAh, removable |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Charcoal Black, Shimmery White, Electric Blue and Copper Gold |
| Versions | |
| Price | About 220 EUR |