Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy S4 mini I9195I
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2015, June. Released 2015, June |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 124.6 x 61.3 x 8.9 mm (4.91 x 2.41 x 0.35 in) |
| Weight | 107 g (3.77 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~66.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~256 ppi density) |
| Protection | To be confirmed |
| Hardware | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 306 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 1.9 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE, aptX |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1900 mAh, removable |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | White Frost, Black Mist |
| Versions | |
| Price | About 190 EUR |