Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy S26 Ultra
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2026, February 25 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 163.6 x 78.1 x 7.9 mm (6.44 x 3.07 x 0.31 in) |
| Weight | 214 g (7.55 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Dynamic LTPO AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 2600 nits (peak) |
| Size | 6.9 inches, 115.9 cm2 (~90.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 3120 pixels, 19.5:9 ratio (~500 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Armor 2, Mohs level 6 DX anti-reflective coating Privacy Display |
| Hardware | |
| OS | Android 16, up to 7 major Android upgrades, One UI 8.5 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 840 (1.3GHz) |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Laser AF, Best Face, Horizon Lock, LED flash, auto-HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 12 MP, f/2.2, 23mm (wide), 1/3.2", 1.12µm, dual pixel PDAF |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No High-bitrate audio support |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, DisplayPort 1.2, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Samsung DeX, Samsung Wireless DeX (desktop experience support) Ultra Wideband (UWB) support |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 5000 mAh |
| Charging | 60W wired, PD3.0, 75% in 30 min 25W wireless (Qi2.2) 4.5W reverse wireless |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Cobalt Violet, Sky Blue, Black, White, Silver Shadow, Pink Gold |
| Versions | |
| Price | $ 1,299.99 / C$ 1,626.39 / £ 1,099.99 / € 1,089.00 / ₹ 131,800 |