Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy S26
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2026, February 25 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 149.6 x 71.7 x 7.2 mm (5.89 x 2.82 x 0.28 in) |
| Weight | 167 g (5.89 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Dynamic LTPO AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 2600 nits (peak) |
| Size | 6.3 inches, 96.5 cm2 (~90.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~411 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2, Mohs level 5 |
| Hardware | |
| OS | Android 16, up to 7 major Android upgrades, One UI 8.5 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 840 (1.3GHz) - US/CNXclipse 960 - ROW |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Best Face, Horizon Lock, LED flash, auto-HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 12 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.2", 1.12µm, dual pixel PDAF |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No High-bitrate audio support |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, DisplayPort 1.2, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Samsung DeX, Samsung Wireless DeX (desktop experience support) |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 4300 mAh |
| Charging | 25W wired, PD3.0, 55% in 30 min 15W wireless (Qi2 Ready) 4.5W reverse wireless |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Cobalt Violet, Sky Blue, Black, White, Silver Shadow, Pink Gold |
| Versions | |
| Price | $ 900.00 / C$ 1,249.99 / £ 879.00 / € 764.29 / ₹ 87,999 |