Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy S25 FE
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2025, September 04 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 161.3 x 76.6 x 7.4 mm (6.35 x 3.02 x 0.29 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Dynamic LTPO AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 1900 nits (peak) |
| Size | 6.7 inches, 110.2 cm2 (~89.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~385 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus+, Mohs level 5 |
| Hardware | |
| OS | Android 16, up to 7 major Android upgrades, One UI 8 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Xclipse 940 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, HDR, panorama, Best Face |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 12 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.2", 1.12µm |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band or tri-band (market/region dependent), Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Samsung DeX, Samsung Wireless DeX (desktop experience support) |
| Battery | |
| Type | 4900 mAh |
| Charging | 45W wired, PD, QC2, 65% in 30 min 15W wireless, Qi2 compatible Reverse wireless |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Icyblue, Jetblack, Navy, White |
| Versions | |
| Price | $ 319.99 / C$ 547.99 / £ 434.00 / € 493.20 / ₹ 50,749 |