Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy S24 plus
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2024, January 17 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 158.5 x 75.9 x 7.7 mm (6.24 x 2.99 x 0.30 in) |
| Weight | 196 g or 197 g (6.91 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Dynamic LTPO AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 2600 nits (peak) |
| Size | 6.7 inches, 110.2 cm2 (~91.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 3120 pixels, 19.5:9 ratio (~513 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Hardware | |
| OS | Android 14, up to 7 major Android upgrades, One UI 8.0 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 750 (1 GHz) - USA/Canada/ChinaXclipse 940 - International |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, auto-HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 12 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.2", 1.12µm, dual pixel PDAF |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No High-bitrate audio support |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, DisplayPort 1.2, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Samsung DeX, Samsung Wireless DeX (desktop experience support) Ultra Wideband (UWB) support |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 4900 mAh |
| Charging | 45W wired, PD3.0, 65% in 30 min 15W wireless (Qi) 4.5W reverse wireless |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Onyx Black, Marble Grey, Cobalt Violet, Amber Yellow, Jade Green, Sandstone Orange, Sapphire Blue |
| Versions | |
| Price | $ 375.00 / C$ 627.99 / £ 425.35 / € 508.00 |