Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy S24 FE
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2024, September 26 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 162 x 77.3 x 8 mm (6.38 x 3.04 x 0.31 in) |
| Weight | 213 g (7.51 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 1900 nits (peak) |
| Size | 6.7 inches, 110.2 cm2 (~88.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~385 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus+, Mohs level 5 |
| Hardware | |
| OS | Android 14, up to 7 major Android upgrades, One UI 8.0 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Xclipse 940 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 10 MP, f/2.4, 26mm (wide), 1/3.0", 1.22µm |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band or tri-band (market/region dependent), Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass Virtual proximity sensing Samsung DeX (desktop experience support) |
| Battery | |
| Type | 4700 mAh |
| Charging | 25W wired, PD, QC2, 50% in 30 min 15W wireless Reverse wireless |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Blue, Graphite, Gray, Mint, Yellow |
| Versions | |
| Price | $ 228.77 / C$ 449.75 / £ 289.99 / € 362.00 / ₹ 38,929 |