Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy S23 FE
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2023, October 04 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 158 x 76.5 x 8.2 mm (6.22 x 3.01 x 0.32 in) |
| Weight | 209 g (7.37 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 1450 nits (peak) |
| Size | 6.4 inches, 100.5 cm2 (~83.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware | |
| OS | Android 13, up to 4 major Android upgrades, One UI 8 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Xclipse 920 - InternationalAdreno 730 - USA |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 10 MP, f/2.4, 25mm (wide), 1/3.0", 1.22µm |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass Virtual proximity sensing Samsung DeX (desktop experience support) |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 4500 mAh |
| Charging | 25W wired, PD3.0, 50% in 30 min 15W wireless Reverse wireless |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Mint, Cream, Graphite, Purple, Indigo, Tangerine |
| Versions | |
| Price | $ 176.95 / C$ 299.75 / £ 210.60 / € 270.43 |