Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy S23+
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2023, February 01 |
| Availability | Available. Released 2023, February 17 |
| Body | |
| Dimensions | 157.8 x 76.2 x 7.6 mm (6.21 x 3.00 x 0.30 in) |
| Weight | 196 g (6.91 oz) |
| Materials | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), glass back (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame |
| Connectivity Slot | · Nano-SIM + eSIM · Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Armor aluminum frame |
| Display | |
| Type | Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 1200 nits (HBM), 1750 nits (peak) |
| Size | 6.6 inches, 105.3 cm2 (~87.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~393 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Hardware | |
| OS | Android 13, up to 4 major Android upgrades, One UI 8 |
| System Chip | Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| Processor | Octa-core (1x3.36 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 740 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, auto-HDR, panorama |
| Video Recording | 8K@24/30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, HDR10+, stereo sound rec., gyro-EIS |
| Selfie Camera | |
| Single | 12 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.2", 1.12µm, dual pixel PDAF |
| Video Recording | 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
| Multimedia | |
| Audio Output | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No High-bitrate audio support |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Location | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Proximity | Yes |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Samsung DeX, Samsung Wireless DeX (desktop experience support) Ultra Wideband (UWB) support |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 4700 mAh |
| Charging | 45W wired, PD3.0, 65% in 30 min 15W wireless (Qi) 4.5W reverse wireless |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Phantom Black, Cream, Green, Lavender, Graphite, Lime |
| Versions | SM-S916B, SM-S916B/DS, SM-S916U, SM-S916U1, SM-S916W, SM-S916N, SM-S9160, SM-S916E, SM-S916E/DS |
| Price | $1150 |