Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy S22 Ultra 5G
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2022, February 09 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 163.3 x 77.9 x 8.9 mm (6.43 x 3.07 x 0.35 in) |
| Weight | 228 g / 229 g (mmWave) (8.04 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 1750 nits (peak) |
| Size | 6.8 inches, 114.7 cm2 (~90.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 3088 pixels, 19.3:9 ratio (~500 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus+ |
| Hardware | |
| OS | Android 12, up to 4 major Android upgrades, One UI 8 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Xclipse 920 - EuropeAdreno 730 - ROW |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Laser AF, LED flash, auto-HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 40 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/2.82", 0.7µm, PDAF |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No High-bitrate audio support |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Samsung DeX, Samsung Wireless DeX (desktop experience support) Ultra Wideband (UWB) support |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 5000 mAh |
| Charging | 45W wired, PD3.0 15W wireless (Qi) 4.5W reverse wireless |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Phantom Black, White, Burgundy, Green, Graphite, Red, Sky Blue, Bora Purple |
| Versions | |
| Price | $ 300.00 / C$ 409.99 / £ 266.25 / € 309.00 |