Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy S21 FE 5G
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2022, January 04 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 155.7 x 74.5 x 7.9 mm (6.13 x 2.93 x 0.31 in) |
| Weight | 177 g (6.24 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+ |
| Size | 6.4 inches, 100.5 cm2 (~86.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Hardware | |
| OS | Android 12, up to 4 major Android upgrades, One UI 8 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 660 - Version 1Mali-G78 MP14 - Version 2 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, auto-HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 32 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/2.74", 0.8µm |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No 32-bit/384kHz audio |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass Samsung DeX (desktop experience support) |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 4500 mAh |
| Charging | 25W wired, PD3.0, 50% in 30 min 15W wireless Reverse wireless |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | White, Graphite, Lavender, Olive |
| Versions | |
| Price | $ 148.94 / C$ 221.17 / £ 159.99 / € 185.00 |