Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy S20+
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2020, February 11 |
| Availability | Available. Released 2020, March 06 |
| Body | |
| Dimensions | 161.9 x 73.7 x 7.8 mm (6.37 x 2.90 x 0.31 in) |
| Weight | 186 g (6.56 oz) |
| Materials | Glass front (Gorilla Glass 6), glass back (Gorilla Glass 6), aluminum frame |
| Connectivity Slot | · Nano-SIM + eSIM · Nano-SIM + Nano-SIM IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Display | |
| Type | Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 1200 nits (peak) |
| Size | 6.7 inches, 108.0 cm2 (~90.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 3200 pixels, 20:9 ratio (~525 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 120Hz@FHD/60Hz@QHD refresh rate |
| Hardware | |
| OS | Android 10, upgradable to Android 13, One UI 5 |
| System Chip | Exynos 990 (7 nm+) - Global Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 5G (7 nm+) - USA |
| Processor | Octa-core (2x2.73 GHz Mongoose M5 & 2x2.50 GHz Cortex-A76 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) - Global Octa-core (1x2.84 GHz Cortex-A77 & 3x2.42 GHz Cortex-A77 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) - USA |
| GPU | Mali-G77 MP11 - Global Adreno 650 - USA |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 12 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.76", 1.8µm, dual pixel PDAF, OIS 64 MP, f/2.0, 29mm (telephoto), 1/1.72", 0.8µm, PDAF, OIS, 1.1x optical zoom, 3x hybrid zoom 12 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), 1/2.55" 1.4µm, Super Steady video 0.3 MP, TOF 3D, f/1.0, (depth) |
| Features | LED flash, auto-HDR, panorama |
| Video Recording | 8K@24fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, 720p@960fps, HDR10+, stereo sound rec., gyro-EIS & OIS |
| Selfie Camera | |
| Single | 10 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.24", 1.22µm, dual pixel PDAF |
| Video Recording | 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
| Multimedia | |
| Audio Output | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No High-bitrate audio support Tuned by AKG |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Location | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Proximity | Yes |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio (Snapdragon model only; market/operator dependent) |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Samsung DeX, Samsung Wireless DeX (desktop experience support) ANT+ |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 4500 mAh |
| Charging | 25W wired, PD3.0 15W wireless (Qi) |
| Reverse Wired | 4.5W reverse wireless |
| General Info | |
| Colors | Cosmic Black, Cosmic Grey, Cloud Blue, Cloud White, Aura Red, Aura Blue |
| Versions | SM-G985, SM-G985F, SM-G985F/DS 0.72 W/kg (head) 1.03 W/kg (body) 0.38 W/kg (head) 1.57 W/kg (body) |
| Price | $680 |