Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy S10
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2019, February 20. Released 2019, March 08 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 149.9 x 70.4 x 7.8 mm (5.90 x 2.77 x 0.31 in) |
| Weight | 157 g (5.54 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Dynamic AMOLED, HDR10+ |
| Size | 6.1 inches, 93.2 cm2 (~88.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 3040 pixels, 19:9 ratio (~550 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
| Hardware | |
| OS | Android 9.0 (Pie), upgradable to Android 12, One UI 4.1 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-G76 MP12 - EMEA/LATAMAdreno 640 - USA/China |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, auto-HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 10 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/3", 1.22µm, dual pixel PDAF |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes High-bitrate audio support Tuned by AKG |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio (USA & Canada only) |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, DisplayPort |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, heart rate, SpO2 ANT+ Samsung DeX (desktop experience support) |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 3400 mAh, non-removable |
| Charging | 15W wired, PD2.0 15W wireless (Qi) 4.5W reverse wireless |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Prism White, Prism Black, Prism Green, Prism Blue, Canary Yellow, Flamingo Pink, Cardinal Red, Smoke Blue |
| Versions | |
| Price | About 150 EUR |