Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy S III I747
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2012, June. Released 2012, July |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 136.6 x 70.6 x 8.6 mm (5.38 x 2.78 x 0.34 in) |
| Weight | 134 g (4.73 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 4.8 inches, 63.5 cm2 (~65.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~306 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
| Hardware | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich), upgradable to 4.1.1 (Jelly Bean), TouchWiz UI |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 225 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 1.9 MP, f/2.6 |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, aptX |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out), OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer S-Voice natural language commands and dictation Dropbox (50 GB cloud storage) MP4/DivX/XviD/WMV/H.264 player MP3/WAV/eAAC+/AC3/FLAC player Photo/video editor Document editor |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 2100 mAh battery |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Pebble blue, Marble white, Garnet Red |
| Versions | |
| Price | About 300 EUR |