Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy S II LTE i727R
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2011, Q3. Released 2011, November |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 130.9 x 69.9 x 9.4 mm (5.15 x 2.75 x 0.37 in) |
| Weight | 132 g (4.66 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Super AMOLED Plus |
| Size | 4.5 inches, 57.6 cm2 (~63.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~207 ppi density) TouchWiz UI |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 220 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, aptX |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass MP4/DivX/XviD/WMV/H.264 player MP3/WAV/eAAC+/AC3 player Photo/video editor Document editor |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1850 mAh battery |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black |
| Versions | |
| Price | About 160 EUR |