Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy S II Epic 4G Touch
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | CDMA / EVDO |
| Launch | |
| Announced | 2011, August. Released 2011, September |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 130 x 70 x 10 mm (5.12 x 2.76 x 0.39 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Super AMOLED Plus |
| Size | 4.52 inches, 58.2 cm2 (~63.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~206 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass TouchWiz UI v4.0 |
| Hardware | |
| OS | Android 2.3.4 (Gingerbread) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-400MP4 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot; WiMax |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, aptX |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out), OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1800 mAh battery |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, White |
| Versions | |
| Price | About 130 EUR |