Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy Pop SHV-E220
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2013, January. Released 2013, February |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 134.2 x 68.1 x 9.1 mm (5.28 x 2.68 x 0.36 in) |
| Weight | 134 g (4.73 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 4.65 inches, 59.6 cm2 (~65.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~316 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean), TouchWiz UI 5 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-400MP4 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 1.9 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass DMB-T TV tuner |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2100 mAh, removable |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | White, Orange, Blue |
| Versions | |
| Price | About 110 EUR |