Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy Note T879
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2012, March. Released 2012, August |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 146.8 x 83.1 x 9.7 mm (5.78 x 3.27 x 0.38 in) |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 5.3 inches, 81.4 cm2 (~66.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~285 ppi density) TouchWiz UI |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 220 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, EDR |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out), OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer MP4/DivX/XviD/WMV/H.264 player MP3/WAV/eAAC+/AC3/FLAC player Photo/video editor Document editor |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 2500 mAh battery |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Navy Blue, Ceramic White, Soft Pink |
| Versions | |
| Price | About 350 EUR |