Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy Note 8.0
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2013, February. Released 2013, April |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 210.8 x 135.9 x 8 mm (8.30 x 5.35 x 0.31 in) |
| Weight | 338 g (3G) / 340 g (LTE) (11.99 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~64.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4 (KitKat) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-400MP4 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot, DLNA |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out), OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 4600 mAh, non-removable |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, White/Silver, brown |
| Versions | |
| Price | About 320 EUR |