Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy Note 4
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2014, September 03. Released 2014, October |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 153.5 x 78.6 x 8.5 mm (6.04 x 3.09 x 0.33 in) |
| Weight | 176 g (6.21 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 5.7 inches, 88.5 cm2 (~73.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~518 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
| Hardware | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 420 (Snapdragon 805)Mali-T760 MP6 (Exynos 5433) |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 3.7 MP, f/1.9, 22mm (wide) |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes 24-bit/192kHz audio |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, EDR, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 (MHL 3 TV-out), OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, gesture, UV, heart rate, SpO2 ANT+ S-Voice natural language commands and dictation Air gestures |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 3220 mAh, removable |
| Charging | 15W wired, QC2 |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Frosted white, Charcoal black, Bronze Gold, Blossom Pink |
| Versions | |
| Price | About 350 EUR |