Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy Note 3
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2013, September 04. Released 2013, September |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 151.2 x 79.2 x 8.3 mm (5.95 x 3.12 x 0.33 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 5.7 inches, 89.6 cm2 (~74.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~386 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Hardware | |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.0 (Lollipop) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 330 - N9005, N9002Mali-T628 MP6 - N9000 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 2 MP, f/2.4, 27mm (wide) |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes 24-bit/192kHz audio |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 3.0 (MHL 2 TV-out), OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, temperature, humidity, gesture ANT+ S-Voice natural language commands and dictation Air gestures Dropbox (50 GB cloud storage) |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 3200 mAh, removable |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, White, Pink, Merlot Red, Rose Gold Black, Rose Gold White |
| Versions | |
| Price | About 420 EUR |