Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy Nexus I9250M
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2012, January. Released 2012, January |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 135.5 x 67.9 x 8.9 mm (5.33 x 2.67 x 0.35 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 4.65 inches, 59.6 cm2 (~64.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~316 ppi density) |
| Protection | Oleophobic coating |
| Hardware | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | PowerVR SGX540 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer MP4/H.264 player MP3/WAV/eAAC+ player Photo/video editor Document viewer |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1750 mAh battery |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black |
| Versions | |
| Price | About 240 EUR |