Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy Mega 2
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2014, September. Released 2014, September |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 163.6 x 84.9 x 8.6 mm (6.44 x 3.34 x 0.34 in) |
| Weight | 194 g (6.84 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~71.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 4.4.3 (KitKat) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-400MP4 (SM-G750F)Adreno 306 (SM-G7508) |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 2.1 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2800 mAh, removable |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | White, Black |
| Versions | |
| Price | About 340 EUR |