Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy M17e
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2026, March 17 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 167.4 x 77.4 x 8.2 mm (6.59 x 3.05 x 0.32 in) |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | PLS LCD, 120Hz, 650 nits (typ), 800 nits (HBM) |
| Size | 6.7 inches, 108.4 cm2 (~83.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~262 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 16, up to 6 major Android upgrades, One UI 8 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 6000 mAh |
| Charging | 25W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Blitz Blue, Vibe Violet |
| Versions | |
| Price | ₹ 13,999 |