Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy J7 V
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2017, March. Released 2017, March |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 151.4 x 76.2 x 8.6 mm (5.96 x 3.00 x 0.34 in) |
| Weight | 167.3 g (5.89 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 7.0.1 (Nougat) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 506 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 5 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass ANT+ |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 3300 mAh, removable |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Gray (Verizon), Black (Sprint) |
| Versions | |
| Price | About 210 EUR |